PROCEDURY DOTYCZĄCE PRZYJMOWANIA NOWYCH MIESZKAŃCÓW
Z UWAGI NA ISTNIEJĄCĄ SYTUACJĘ EPIDEMICZNĄ W POWIECIE, ZGODNIE Z ZALECENIEM PSSE W JAROSŁAWIU Z DNIA 03.08.2020r, DYREKCJA DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W JAROSŁAWIU NIE WYRAŻA ZGODY NA ODWIEDZINY U MIESZKAŃCÓW DOMU DO ODWOŁANIA. INFORMACJA O EWENTUALNEJ ZMIANIE DECYZJI BĘDZIE UMIESZCZONA NIEZWŁOCZNIE NA STRONIE INTERNETOWEJ.
PROCEDURY DOTYCZĄCE PRZYJMOWANIA NOWYCH MIESZKAŃCÓW,
W OKRESIE ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ WIRUSA SARS-CoV-2
ORAZ ZASAD ODWIEDZIN U MIESZKAŃCA DPS W JAROSŁAWIU
I. Procedura przyjęcia nowego mieszkańca do DPS w Jarosławiu:
1. Pracownik socjalny po zapoznaniu się z dokumentacją osoby, przed wyrażeniem zgody na jej przyjęcie, w ramach przeprowadzonego wywiadu środowiskowego, ustalającego aktualną sytuację w miejscu jej pobytu lub zamieszkania, przeprowadza pogłębiony wywiad, służący ustaleniu dotychczasowych kontaktów i sytuacji związanej ze stanem epidemiologicznym. Po wyrażeniu zgody na przyjęcie nowego mieszkańca, po wydaniu decyzji kierującej i decyzji
o umieszczeniu, Dyrektor DPS wyznacz termin przyjęcia mieszkańca. Warunkiem przyjęcia nowego mieszkańca jest wykonie testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 na siedem dni przed przyjęciem do DPS.
2. Nowo przyjmowany mieszkaniec Domu, także ten z negatywnym wynikiem testu, zostaje umieszczony w odizolowanym pomieszczeniu (w budynku Oddziału A - parter), w całkowitej izolacji od innych podopiecznych i bez możliwości kontaktu z nimi. Po 7 dniach pobytu - ponowny test, jeśli wynik będzie ujemny mieszkaniec zostaje przeniesiony na oddział mieszkalny.
3. Mieszkańcowi przebywającemu w izolacji należy zapewnić dostęp do środków ochrony osobistej - maseczka/przyłbica, rękawiczki jednorazowe, środków dezynfekcyjnych - żel/płyn do dezynfekcji dłoni oraz do środków higienicznych, zgodnie ze standardem usług bytowych.
4. Przyjęcie nowego mieszkańca i kontakt z nim w okresie 14-dniowej kwarantanny, ma się odbywać z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego, z zastosowaniem środków ochrony osobistej (maski ochronne FFP3, rękawiczki, czepki, fartuchy ochronne lub kombinezony, przyłbice, ochraniacze na obuwie) i środków dezynfekujących.
5. Ogranicza się liczbę personelu, przez wyznaczenie pracowników (dwóch w trakcie dyżuru), którzy będą mieli bezpośredni kontakt z nowo przyjętym mieszkańcem.
W celu minimalizacji ryzyka przeniesienia i rozprzestrzeniania się wirusa na pozostałych pracowników i mieszkańców, osoby wyznaczone muszą ograniczyć
w tym okresie kontakt z innymi osobami w Domu.
6. W dniu przyjęcia mieszkańca do DPS należy dokonać:
a: wstępnego pomiaru temperatury, oceny jego stanu zdrowia oraz dezynfekcji,
b: następnie należy dokonać podstawowych czynności pielęgnacyjnych (kąpiel
całego ciała, mycie włosów itp.) i przebrać mieszkańca w czyste rzeczy,
c: ubranie i bieliznę, w której mieszkaniec przybył do DPS - należy przekazać do pralni (zapakowane w odpowiedni worek), celem wyprania ich w odpowiednich środkach do dezynfekcji,
d: pozostałe rzeczy mieszkańca, należy zdezynfekować, umieścić w innym pomieszczeniu - na okres 5-dniowej kwarantanny lub zastosować odkażanie lampą UVC.
7. Pokój i sanitariat, w którym mieszkaniec przebywa w okresie „kwarantanny” należy systematycznie sprzątać, dezynfekować i poddawać ozonowaniu (przeprowadzanemu zgodnie z instrukcją opracowaną przez Inspektora BHP,
w oparciu o wytyczne GIS).
II. Z dniem 1 czerwca 2020r umożliwia się odwiedziny najbliższej rodziny i opiekunów prawnych mieszkańców, z zachowaniem niniejszych zasad:
1. Najbliższa rodzina mieszkańców (rodzice, rodzeństwo, dzieci, współmałżonkowie) oraz opiekuni prawni - mogą występować o zgodę na odwiedziny u mieszkańca. Warunkiem uzyskania takiej zgody jest ich osobisty kontakt z dyrektorem domu lub kierownikiem MRiOT. Odwiedziny takie są możliwe w bardzo pilnych sprawach, po wyznaczeniu przez dyrektora Jednostki (lub kierownika MRiOT), konkretnego dnia i godziny.
2. W dniu wizyty osoba odwiedzająca ma obowiązek wypełnić ANKIETĘ (Załącznik Nr 1).
3. Odwiedziny odbywają się w wyznaczonym pomieszczeniu (pokój na parterze „A”), odrębnym zewnętrznym wejściem, bez dostępu do innych mieszkańców
i pracowników, z zachowaniem 2 m dystansu.
4. Na czas wizyty bliskiej osoby mieszkańcowi należy zapewnić środki ochrony osobistej - maseczkę/przyłbicę, rękawiczki jednorazowe.
5. Osoba odwiedzająca, przechodzić ma pełną procedurę, taką jak wszystkie inne osoby wchodzące na teren Domu (pomiar temperatury, dezynfekcja rąk, maska + rękawiczki). Zakazuje się wnoszenia sprzętu i innych rzeczy nie mających związku z wizytą u mieszkańca. Na czas odwiedzin możne je przechować
w wydzielonym, zamykanym pomieszczeniu na portierni.
6. Rzeczy przeznaczone dla mieszkańca muszą być okazane pielęgniarce dyżurującej, która po dokonaniu oględzin decyduje, które z nich po dezynfekcji można przekazać mieszkańcowi, które należy umieścić w „kwarantannie” itp. Należy sporządzić notatkę z listą rzeczy i artykule spożywczych przekazanych mieszkańcowi. W przypadku przekazania mieszkańcowi produktów tzw. Własnego wyrobu - odwiedzający musi podpisać krótkie oświadczenie
o świadomej odpowiedzialności za „wyrób” i przekazanie go mieszkańcowi.
7. Wizyta nie może trwać dłużej niż ok. 1 godziny.
8. Po opuszczeniu przez osobę wizytującą pomieszczeń DPS, należy je natychmiast zdezynfekować i poddać ozonowaniu (przeprowadzanemu zgodnie z instrukcją opracowaną przez Inspektora BHP, w oparciu o wytyczne GIS).
9. Należy także zadbać o prawidłową dezynfekcję mieszkańca.
Załącznik Nr 1
ANKIETA DLA OSÓB
WCHODZĄCYCH NA TEREN DPS W JAROSŁAWIU
1. Imię i nazwisko: ………………………………………………………………..…
2. Adres: ………………………………………………………………..…
3. Telefon kontaktowy: ………………………………………………...................
4. Cel wizyty: ……………………….…………………………………………..
5. Czy w ostatnich 14 dniach przebywał/ła Pan/Pani w kraju lub regionie podwyższonego ryzyka wskazanych przez WHO: ………………..…….……
6. Czy miał/ła Pan/Pani kontakt z osobami z obszarów zagrożonych: …………….
7. Czy miał/ła Pan/Pani kontakt z osobami z kwarantanny lub objętych nadzorem epidemiologicznym: ……………………………..…………………………….
8. Temperatura ciała: ………………..
9. Objawy zakażenia dróg oddechowych (katar, kaszel, duszność) ………………………………………………………………………….………………..
10. Własnoręczny podpis ……………………………………….